Pécs - Rendkívüli települési támogatás
Rendkívüli települési támogatás a létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, valamint az időszakosan, vagy tartósan létfenntartási gondokkal küzdő személyek részére állapítható meg.
Kulcsszavak: Rendkívüli települési támogatás, Rendkívüli segély, Átmeneti segély, Szociális segély, Önkormányzati segély, Egyszeri segély, Egyszeri juttatás,
Rendkívüli települési támogatás a létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, valamint az időszakosan, vagy tartósan létfenntartási gondokkal küzdő személyek részére állapítható meg.
A gyermek szülője, vagy más törvényes képviselője, illetve nagykorú kérelmező.
A támogatás megállapítása iránti kérelmet kell benyújtani az erre a célra rendszeresített formanyomtatványon.
A kérelmeket Pécs Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala Humán Főosztály területileg illetékes szociális központjainál (a továbbiakban: szociális központok) kell benyújtani.
Az ellátást jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybevevőt kötelezni kell az ellátás visszafizetésére.
Hatóságra irányadó ügyintézési határidő:
- Sommás eljárásban nyolc nap.
- Teljes eljárásban hatvan nap.
- Méltányossági eljárásban a szociális ügyekkel foglalkozó bizottság az ügyintézési határidőn belül, vagy ha ez nem lehetséges, a határidő letelte utáni első testületi ülésen határoz.
Az eljárás a kérelemnek az eljáró hatósághoz történő megérkezését követő napon indul.
Az ügyfélre irányadó határidő:
- A kérelem benyújtása folyamatos.
Személyes megjelenés esetén:
- Érvényes személyazonosításra alkalmas fényképes okmány (személyazonosító igazolvány, útlevél vagy vezetői engedély).
- Lakcímet igazoló hatósági igazolvány.
Továbbá a kérelemhez mellékelni kell:
- A család jövedelmének igazolását, a jövedelem típusától függően, továbbá a nyugellátásban, vagy nyugdíjszerű ellátásban részesülő személy esetén az előző évről szóló nyugdíjösszesítőt.
- A Munkaügyi Kirendeltség igazolását az álláskeresők nyilvántartásba vételéről, ha a kérelmező vagy családjában élő közeli hozzátartozó létfenntartását biztosító jövedelmet nem tud igazolni.
- Igazolást a gyermektartásdíj összegéről.
- Nevelt gyermek esetén a gyámkirendelő határozat másolatát.
A család tagjainak jövedelemigazolását az alábbiak szerint kell benyújtani:
- A havi rendszerességgel járó - nem vállalkozásból, illetve őstermelői tevékenységből (a továbbiakban együtt: vállalkozás) származó - jövedelem esetén a kérelem benyújtását megelőző hónap jövedelem.
- A nem havi rendszerességgel szerzett, illetve vállalkozásból származó jövedelem esetén a kérelem benyújtásának hónapját közvetlenül megelőző tizenkét hónap alatt szerzett jövedelem egyhavi átlagát azzal, hogy az előbbi számításnál azon hónapoknál, amelyek adóbevallással már lezárt időszakra esnek, a jövedelmet a bevallott éves jövedelemnek e hónapokkal arányos összegét kell beszámítani.
- Ha a vállalkozási tevékenység megkezdésétől eltelt időtartam nem éri el a 12 hónapot, akkor az egyhavi átlagos jövedelmet a vállalkozási tevékenység időtartama alapján kell kiszámítani.
Az eljárás illetékmentes.
Pécs Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala Humán Főosztály
- I. számú Területi Szociális Központ 7629 Pécs, Dobó István utca 89. (Meszes)
- II. számú Területi Szociális Központ 7632 Pécs, Sarolta utca 2. (Kertváros)
- III. számú Területi Szociális Központ 7633 Pécs, Esztergár Lajos utca 19. (Belváros és Uránváros)
Az eljárásra az a szociális központ illetékes, amelynek területén a kérelmező lakcíme van.
Hajléktalan személyek ügyeiben az eljárás lefolytatására a III. számú Területi Szociális Központ illetékes.
Pécs Megyei Jogú Város Közgyűlése.
A jogorvoslatot a határozat, az önállóan fellebbezhető végzés kézhezvételétől számított 15 napon belül a területileg illetékes szociális központhoz lehet illetékmentesen benyújtani.
A fellebbezést indokolni kell. A fellebbezésben csak olyan új tényre lehet hivatkozni, amelyről az elsőfokú eljárásban az ügyfélnek nem volt tudomása, vagy arra önhibáján kívül eső ok miatt nem hivatkozott.
A szociális igazgatási eljárás és az azzal összefüggésben indult közigazgatási per költség- és illetékmentes.
Rendkívüli települési támogatásban részesíthető az a személy vagy család, aki megélhetését időszakosan nem képes biztosítani, vagy alkalmanként jelentkező többletkiadások – különösen tartós betegség, elemi kár elhárítása, válsághelyzetben lévő várandós anya gyermekének megtartása – miatt anyagi segítségre szorul, vagy az a gyermeket gondozó család, aki időszakosan létfenntartási gondokkal küzd, vagy létfenntartását veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került – különösen iskoláztatás, a gyermek fogadásának előkészítése, a nevelésbe vett gyermek családjával való kapcsolattartása, a gyermek családba való visszakerülésének elősegítéséhez kapcsolódó kiadások, vagy a gyermek hátrányos helyzete és betegsége miatt – anyagi segítségre szorul.
A rendkívüli települési támogatásra való jogosultság megállapításának jövedelmi értékhatára:
- családban élő esetén, az egy főre jutó havi jövedelem nem haladhatja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 130%-át,
- egyedül élő, vagy gyermekét egyedül nevelő szülő vagy gyám esetében az egy főre jutó havi jövedelem nem haladhatja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át.
Rendkívüli települési támogatás évente – a temetési költségekhez történő hozzájárulás kivételével – két alkalommal adható. Megállapítható a január – június és a július – december időszakban.
Az egy alkalommal kifizetésre kerülő rendkívüli települési támogatás összege – a temetési költségekhez történő hozzájárulás kivételével – nem lehet magasabb az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 30%-ánál, mely gyermeket nevelő családnál gyermekenként is megállapítható.
Az egy alkalommal megállapítható támogatás összege gyermeket nevelő család esetén nem haladhatja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét.
Települési támogatásban vagy rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő személy vagy család tárgyévben – a temetési költségekhez történő hozzájárulás kivételével – egy alkalommal részesíthető rendkívüli települési támogatásban.
A rendkívüli települési támogatás felvételére indokolt esetben a rászoruló segítője, pártfogója, családgondozója és a gyermek nevelésével, gondozásával foglalkozó köznevelési intézmény is feljogosítható, ha tartani lehet attól, hogy a támogatást nem a rendeltetésének megfelelően használja fel a rászoruló.
Méltányosságból részesülhet rendkívüli települési támogatásban az a személy, akinek családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200%-át, egyedül élő, vagy gyermekét egyedül nevelő szülő vagy gyám esetében annak 220%-át és
- lakhatását biztosító ingatlanát elemi kár érte,
- gyógykezeltetése, egyszeri gyógyászati segédeszköz beszerzése költségeit megélhetése veszélyeztetése nélkül nem képes viselni,
- az általa lakott lakásban önhibáján kívül olyan kár keletkezett, amelynek kijavítására nem képes,
- családja lakhatási helyzetét az egyszeri méltányos rendkívüli települési támogatás megoldja, és ezt igazolja (bérleti szerződéssel, egyéb megállapodással vagy más megfelelő okirattal),
- családjában, legalább hármas ikerszülés következtében a gyermekek gondozásával kapcsolatban magasabb költségek merülnek fel.
A méltányosságból megállapított rendkívüli települési támogatás mértéke legfeljebb az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200%-a lehet.
Méltányossági ügyekben a Közgyűlés Népjóléti és Sport Bizottsága dönt.
- Sommás eljárás: sommás eljárásnak van helye, ha a hiánytalanul előterjesztett kérelem és mellékletei, valamint a hatóság rendelkezésére álló adatok alapján a tényállás tisztázott és nincs ellenérdekű ügyfél. Az ügyintézési határidő sommás eljárásban nyolc nap.
- Teljes eljárás: ha a hatóság megállapítja, hogy sommás eljárás szabályai közül bármely feltétel nem áll fenn (pl.: hiányosan nyújtották be a kérelmet), a sommás eljárás szabályait mellőzi. A hatóság ebben az esetben az ügyet teljes eljárásban intézi el. Az ügyintézési határidő teljes eljárásban hatvan nap.
- Család: az egy lakásban, vagy személyes gondoskodást nyújtó bentlakásos szociális, gyermekvédelmi intézményben együtt lakó, ott bejelentett lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező közeli hozzátartozók közössége.
- Közeli hozzátartozó: a házastárs, az élettárs; húszévesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező; a huszonhárom évesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező, nappali oktatás munkarendje szerint tanulmányokat folytató; a huszonöt évesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező, felsőoktatási intézmény nappali tagozatán tanulmányokat folytató vér szerinti gyermek, örökbe fogadott gyermek, mostohagyermek és a Ptk. szerinti gyermekvédelmi nevelőszülő által e jogviszonya keretében nevelt gyermek kivételével a nevelt gyermek. Korhatárra való tekintet nélkül a tartósan beteg, az autista, illetve a testi, érzékszervi, értelmi vagy beszédfogyatékos vér szerinti, örökbe fogadott, mostoha-, illetve nevelt gyermek, amennyiben ez az állapot a gyermek 25. életévének betöltését megelőzően is fennállt.
- Egyedülélő: az a személy, aki egyszemélyes háztartásban lakik.
- Lakcím: az a bejelentett lakóhely vagy tartózkodási hely, ahol kérelmező életvitelszerűen lakik, ennek megállapítása szempontjából a személyiadat- és lakcímnyilvántartó adatai az irányadóak.
Array Array Pécs Település